Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vytvoření screenshotu na S60 nemusí mít snadný postup

3. 3. 2007
Určitě se stane, že potřebujete okamžitě zachytit informaci na displeji. Díky doinstalovantelným programům jako SnapShot, ScreenSnap nebo ScreenShot můžete snímat displeje stejně jednoduše jako na monitoru běžného počítače. Jenomže které klávesy zmáčknout, když mi to píše "edit"+"OK"?

    Programy pro snímání displejů u Symbianu S60 jsou výbornými pomůckami při ukázkách nestandardních situací. Patří k základní výbavě recenzentů a právě díky nim si můžete uživatelské prostředí sami "okouknout". Dříve či později po aplikacích podobného typu sáhnou uživatelé, kteří je nepotřebovali. Zpravidla vždy o zdokumentování chyby programu, skvělého výsledku ve hře nebo prostě jen ukázkou tapety či barevného schématu. A výhoda chytrého telefonu je právě zde. Zatímco uživatel pracuje s telefonem, program běží na pozadí a je možné ho kdykoliv použít.
    Všechny existující programy pro snímání displeje využívají speciálních symbianových kláves. Pro zachycení aktuálních snímku je třeba stisknout klávesu obecně označovanou jako "edit" a klávesu, kterou si uživatel sám navolí. Standardně je nastavena klávesová kombinace edit a OK.


Obrazek

U telefonů se standardním rozložení kláves se žádný problém nevyskytuje. Klávesa edit sídlí na čelním panelu přístroje a potvrzovací tlačítko je součástí pětisměrového navigačního kříže. Mezi tyto smartphony spadá například Nokia N73, N76, N80, N95 nebo také 3250.


Obrazek

Nokia N93 a N93i disponuje pro svou komplikovanou konstrukci dvojím pětisměrovým tlačítkem. První standardní pro ovládání přístroje v otevřené poloze, druhé na boku přístroje. To slouží pro pohyb v nabídce během focení. Jejich funkce je totožná a stačí stiskout pouze jednu z potvrzovacích kláves. Výsledek je stejný.


Obrazek

Obrazek
U tria Nokií E50, E65 a 5500 nezbylo na čelní straně přístroje místo. Proto se editační klávesa přesunula na stranu přístroje. Pokud jste ji dosud nepoužili, protože jste třeba něměli důvod, vězte, že tam tato klávesa je.


Obrazek

E-mailoví manažeři E61 a E61i nabízejí plnohodnotnou klávesnici. Editační klávesa však nezmizela, ale ze zaběhnutého symbolu tužtičky se převtělila na klávesu "shift". Jinak plní stejnou funkci jako u všech ostatních smartphonů.

    Máme zde také modely, které se zcela oprostily od editační klávesy. Těmi jsou zatím nové modely 6290 (u nás nebude v prodeji), 6110 Navigator a vnější kryt Nokia E90 Communicatoru. U nich máme zkrátka smůlu a můsíme sáhnout po komplikovanějším programu, který již není nabízen zdarma. Komerční programy nám dovolí si "screenshotovou" zkratku nadefinovat zcela na libovolnou kombinaci. Stále si říkám, zda není zbytečné smartphony okrádat o tuto editační klávesu. Někdo jí někdy využije, někdo ji nepoužije nikdy. Ale co když si majitel navyklý na její přítomnost pořídí smartphone bez této klávesy? Nebude to pro majitele Nokie 6290 šok?
    Program pro zachycování screenshotů můžete zdarma stáhnout například zde a zde.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář